GenelZirkonyum Diborür ZrB2

13 Ağustos 2021

Zirkonyum Diborür (Zirconium Diboride – ZrB2)

Zirkonyum diborür (ZrB2), hekzagonal kristal yapısında, 3246°C erime noktasına sahip ultra yüksek sıcaklıklı bir seramiktir. Çok yüksek ergime noktası, yüksek dayanım, yüksek esnemezlik (rijidite), yüksek kimyasal kararlılık, yüksek termal şok direnci, düşük elektriksel direnci, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek gerilim kapasitesi ve yüksek nötron absorpsiyon kapasitesi özellikleriyle havacılık ve uzay çalışmalarında tercih edilen bir teknik seramiktir.

Pavezyum Kimya olarak yüksek sıcaklık uygulamalarının gereksinimleri doğrultusunda istenen tane boyutu ve saflıkta ZrB2 tozu üreterek tedarik ediyoruz.

Bunları biliyor muydunuz?

Atmosfere dönüş yapan uzay taşıtları uzay boşluğundan dünyamıza giriş yaptıklarında astronotlar yaklaşık 12 G kuvvetinde bir direnç ile karşılaşırlar.  Bu esnada taşıtın hızı saniyede yaklaşık 8 kilometredir ve sürtünmeden kaynaklı yüzey sıcaklığının 1500°C ila 2100°C arasında olduğu rapor edilmiştir.  Bu nedenle Termal Koruma Sistemlerinde (TPS) ZrB2 ve HfB2 gibi 2000°C üzeri sıcaklıklara dayanabilen Ultra Yüksek Sıcaklık Seramikleri kullanılır.