GenelMagnezyum Diborür MgB2

13 Ağustos 2021
Magnezyum Diborür (Magnesium Diboride – MgB2)

MgB2, 2010’lu yılların başlarında CERN’de yapılan denemeler sonucu likit hidrojen ile elde edilebilen 24K sıcaklığında dünya rekoru sayılabilecek 20 kA’lik bir iletim değeri kaydedildi.  Bu değer 2 adet 20 metrelik özel bir kablo düzeneğiyle sağlandı ve kablonun sarım, soğutma v.b. dizayn özelliklerinin yanı sıra en önemli özelliği olan tel malzemesi sayesinde bu rekor kırılabildi. Magnezyum diborür süperiletken kablo.  2001 yılına dek MgB2‘nin krayojenik şartlardaki davranışı bilinmiyordu.  Akademik çalışmalar ve istisnai uygulama ihtiyaçları sayesinde bu süreç hızlı bir şekilde gelişti.

CERN’in süper iletken kablo ihtiyacı İtalyan tel üreticisi Columbus şirketi, onların MgB2 üretimi için gerekli bor ihtiyacını da Türkiye’den Pavezyum tedarik ederek bu uygulama hayata geçti ve bu rekor kırılabildi.

MgB2‘nin yapısı gereği tane sınırlarında zayıf bağlantıların olmaması ve daha az belirgin anizotropi, bu yeni süper iletken malzemeyi yüksek alanlı mıknatıs uygulamaları için kullanılabilir bir aday olarak öne çıkarmıştır.  40 Kelvin (-233°C) sıcaklığında Tip 2 süperiletken özelliğini gösteren MgB2 başta yeni nesil sürtünmesiz hızlı tren teknolojilerinde (MagLev), MR cihazlarındaki mıknatıslarda, rüzgar gülü elektrik jeneratörlerinde ve ayrıca magnezyum içeriği sebebiyle piroteknik çalışmalarda tercih edilmektedir.

Firmamız bünyesinde istenen tane boyutu ve saflıkta MgB2 tozu üreterek ilgili sektörlere tedarik sağlıyoruz.

Karadaki Uçak

Eletrik akımının manyetik alan yarattığı gerçeğini bizlere tanıtan Tesla’ya selam olsun ki şimdilerde Çin’de bir tren 600 km/h hızla ilerleyebiliyor.  MagLev teknolojisi Magnetic Levitation kavramından doğar ve mıknatıs üzerinde sürtünmesi ortadan kaldırılmış süper hızlı tren uygulamalarının temelini oluşturur.